رژه ی چهاردهم ژوئيه

امروز چهاردهم ژوئیه، روز ملی فرانسه است. هرساله به همین مناسبت نیروهای نظامی این کشور در خیابان معروف شانزه لیزه رژه می روند و به نوعی قدرت کشور را به نمایش می گذارند.   رژه ی چهارده ژوئیه یکی از  مهمترین برنامه های فرانسه است و از چند روز قبل از آن شبکه های مختلف تلویزیونی، برنامه هایی در مورد نحوه ی آماده شدن نیروها برای رژه پخش می کنند. منتخبین هر شاخه ی نظامی برای رژه ساعتهای طولانی مراسم را تمرین می کنند که حاصل آن اجرای یکی از زیباترین رژه های دنیا در روز چهاردهم ژوئیه است.

رژه که حدود دو ساعت طول می کشد تمام قسمت های نیروهای مسلح را به نمایش می گذارد. حتی آتش نشانی پاریس هم در این برنامه شرکت دارد. نظم و هماهنگی افراد دیدنی است. سربازان به سان عروسکهای کوکی هستند که بدون اندکی اشتباه و ناهماهنگی رژه می روند. وقتی سربازان دستها را بالا می آورند حتی یک صدم ثانیه تاخیر بین آنها نیست. جالب این که در صف رژه زن و مرد در کنار هم هستند. گاهی پرچم یک گروه را خانمی می آورد و گاهی یک مرد، در صف رژه نیز تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. همه دوش به دوش هم و در کنار هم. زنان در ویترین نیستند که در بطن جامعه حضور دارند. وزیر دفاع فعلی فرانسه هم یک خانم است که به هیچ عنوان تنها برای نشان دادن حضور زنان در دولت انتخاب نشده است که جز او بازهم وزیر زن دارند؛ تنها دلیل انتخاب وی، شایستگی های خانم میشله آلیو-مری است.

نکته ی جالب رژه از نظر من، آرامش سربازان در حین رژه است. آرامشی که در عین حال قدرت و اقتدار این ارتش و در دید وسیعتر کشور را به ذهن متبادر می سازد. گزارشگران تلویزیون نیز با آرامش مراسم را گزارش می کنند و جملاتی مانند پرواز عقابان تیز پرواز و ... را نمی شنویم. رژه ی آرام و در عین حال مقتدرانه ی ارتش فرانسه، پیام صلح و امنیت را می رساند. امنیتی که در جای جای فرانسه احساس می شود. وقتی رژه را می دیدم به اختیار یاد این جمله ی عباس معروفی در فریدون سه پسر داشت می افتم که می گوید:« من فکر می کنم در کشوری که تو نتوانی بفهمی نانوایی هایش چطور آردشان را تامین می کنند یا مثلا کشوری که زیر قدرت پلیس اداره شود اما هیچوقت تو پلیس اش را نبینی خیلی مقتدر است. ولی ما کجای کارمان می لنگید؟» و دیگر هیچ!

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
نرگس

وای خوش به حالت که داری ميری ايران انشاا... که بهت خيلی خيلی خوش بگذره خيلی حيف شد که نتونستم کسی رو ببينم تو برو برام خبربيار خوش باشی

aivaz

سلام دینای عزیز تولد حضرت فاطمه و روز زن را به شما تبریک می گویم . شاد باشید و سبز .

Amir Gh

Salam,,kheyliu khobe.omidvaram movafagh bashiiid.Bye