پرسپولیس

فیلم پرسپولیس را دیدم. روایت مرجان است که می تواند به نوعی روایت تک تک ما باشد. روایت او روایت کمابیش روایت نسل ما است. برخی انقلاب دیده و همگی جنگ را پشت سر گذاشته. عده ای وطن دوم برگزیده اند و برخی به جبر یا به امر دل در ایران مانده اند. فرق نمی کند کجا باشیم، چند بار به جبر آرایش از صورت شسته باشیم یا در سرزمینی دیگر دلمان هوای چلوکباب کرده باشد. فرقی نمی کند چندبار با حسرت به دوچرخه ای نگاه کرده ایم که گوشه ی انباری خاک می خورد یا جای دیگر به جرم خارجی بودن نگاه های سنگین دیگران را تحمل کرده باشیم. هیچ فرقی نمی کند. نسل انقلاب و جنگ و حسرت و آرزوهای محال هستیم و همه ی اینها را به زیبایی در پرسپولیس مرجان ساتراپی می شد دید. صحنه های انقلاب برای آنان که خاطره ای از آن روزها دارند، تجدید خاطره می کند و برای آن که ندیده اند،  به حد کافی گویا  است. آن قدر که شور مردم را احساس می کنی بی آن که آنجا بوده باشی. اما شاید هیچ صحنه ای دردناکتر از آنجا نباشد که مرجان بی آن که به ایران بازگردد، فرودگاه اورلی پاریس را ترک می کند و در جواب راننده ی تاکسی که می پرسد از کجا می آیی، می گوید از ایران!

/ 9 نظر / 12 بازدید
تهرانی

من کتاب را خوانده ام...روايت ساده و روان و تقريبا صحيحی است از دورانی خاص ولی از ديد طبقه ای خاص... احساسات جاری در کتاب درست است ملموس است ولی عموميت ندارد.در حد و گستره بازه طبقاطی اش قابل اعتناست.

بهزاد

هنوز موفق نشدم این فیلم رو ببینم اما از ایران خبر میرسه که از این فیلم ، به عنوان یه فیلم ضد ایرانی برای کمرنگ کردن ارزشهای انقلابی یاد میکنند ... امیدوارم موفق بشم نسخه ای از اون رو گیر بیارم .

سيدعباس سيدمحمدی تهران

بسم الله الرحمان الرحيم. گزارش شما و دکتر ويژه شباهتهايی به هم دارد. از تفاوتهای گزارشهای شما دو نفر: ويژه گوش اخراجی ها را پيچانده ولی شما نپيچاندی! سلام برسانيد.

بهزاد

سلام ، به بلاگفا کوچ کردم ، به جبر زمونه ... خوشحال میشم آبی رهایی اونجا داشته باشم .

فريبرز

با سلام، با توجه به اینکه شما در تلاش هستید و برای یک میلیون امضاء فعالیت می کنید که امیدوارم هر چه سریعتر به اهداف مورد نظر برسید بنظرم مناسب آمد که دوستانی که به اینترنت دسترسی دارند در این زمان از کمپین "دست از سنگسار بردارید" نیز با امضاء آن حمایت خود را به عمل بیاورند. آدرس کمپین: http://www.petitiononline.com/sangsar/petition.html

فريبرز

اجرای حکم سنگسار را متوقف کنید قوه قضاییه ایران باید سریعا حکم سنگسار یک زن و یک مرد متهم به زنا را که قرار است فردا در ملا عام انجام شود را لغو کند. دولت ایران بزودی یک مادر و یک پدر را به نحوه ای وحشیانه به قتل خواهد رساند. ابراهیمی که مادر سه فرزند است برای 11 سال گذشته محکوم به سنگسار در زندان چوبین قزوین بسر برده است. مردی که وی متهم به داشتن "رابطه نامشروع" با او میباشد هم در این زندان نگهداری میشود. بر طبق قانون مجازات اسلامی ایران به عنوان مجازات زنا حکم سنگسار در نظر گرفته شده است. بر طبق ماده 6 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران امضا کننده آن است: "در کشورهایی که حکم اعدام لغو نشده است، مجازات اعدام فقط باید برای جدی ترین جنایتها اعمال شود." همچنین ماده 7 این میثاق ملزوم میکند که "هیچکس نباید مورد شکنجه یا اعمال رفتار خشن وغیر انسانی به عنوان مجازات قرار گیرد."

فريبرز

ما با اجرای حکم اعدام در تمامی شرایط، به خاطر طبیعت وحشیانه آن و غیر قابل بازگشت آن مخالف هستیم، به خصوص با سنگسار و دیگر احکام وحشیانه اسلامی. در آذر 1381، رئیس قوه قضائیه ایران دستور توقف اجرای حکم سنگسار را صادر کرد. اما بر خلاف آن، اجرای این حکم هنوز تداوم دارد و در مورد زنان بخصوص بیشتر اجرا میشود. این حکم سنگسار نشان می دهد که همچنان سنگسار در ایران انجام می شود که نقض مشخص تعهدات بین المللی است. حکومت ایران باید سریعا این عمل شرم آور و ننگین را برای همیشه از قوانین خود حذف کند.