بعضی حرف‌ها بی‌آن که بخواهی جایی در ذهنت ثبت می‌شوند و سر فرصت خودشان را جلوی پیشانی‌ات می‌رسانند؛آن جا که فکرت را می‌خوانی.

بعضی وقت‌ها وقتی کاری را انجام می‌دهی یا حرفی را به کسی می‌گویی، فکر نمی‌کنی شاید روزی برای خودت هم پیش بیاید.

چندوقت پیش، یکی از این دوستان وبلاگی از مرگ پدربزرگش ناراحت بود که دست بر قضا درست روز تولد او هم اتفاق افتاده‌بود و برایش نوشتم این هم دلیلی بر این که او از دیگران به پدربزرگ نزدیکتر بوده‌است. می‌دانی، فقط چیزی برای تسلی و دلداری! حالا، فردا روز تولد من است و پدرم آنژیو دارد و آنژیو برایش خطر دارد و ....

سال گذشته کتابم در انتشارات رسش مجوز گرفته‌بود و زیر چاپ بود. همان موقع، مصاحبه‌ای از نویسنده‌ای جوان خواندم که متاسفانه، عمر پدرش کفاف نداده‌بود تا کتابش را ببیند. همان‌موقع، ته دل گفتم خدا را شکر که بابا کتابم را می‌بیند. کمی بعد، مجبور شدم کتاب را از رسش بگیرم و حالا جایی روی میز کارم و دفتر نشر مرکز سرگردان است. جایی به مذاق آنها خوش نمی‌آید، جایی را می‌ترسند به مذاق آن دیگری‌ها خوش نیاید و من هم دیگر حوصله‌ام نمی‌رود تا آن پوشه‌ی صورتی را بردارم و غلط‌ها را درست کنم و کتاب را تحویل بدهم.

لحظه‌ای که نوشته‌ی نویسنده‌ی جوان را می‌خواندم یادم نمی‌رود. انگار از تنم جدا بودم، از ورودی اتاق نشیمن خودم را می‌بینم که روی کاناپه دراز کشیده‌ام، همشهری داستان دستم است و سیبی را گاز می‌زنم. حتی آن وقت هم انگار این ناظر بیرونی را دیدم.

 

چند وقت پیش، دوستی خوابی را که چند روز پیش از فوت همسرش دیده‌بود، برایم تعریف کرد. چند شب پیش، همان خواب را دیدم. این یکی را مطمئن هستم و دوست دارم فقط فکر و خیال باشد. همان که اسمش را فشار عصبی می‌گذارند.

 

ولش کن! باران می‌بارد و من عاشق بارانم! باران غبار پشت پنجره را می‌شوید، آن طرفی را می‌گویم که با این پنجره‌های کشویی دست آدم به آنها نمی‌رسد! سرم را از پنجره بیرون می‌برم، جایی در سرم احتیاج به شستن دارد! 

/ 2 نظر / 12 بازدید
درخت ابدی

والا این تداعی‌هایی که ازش گفتی چنان مخوفه که جرئت نمی‌کنم چیزی بگم. به کتابت فکر کن و تولدت هم پیشاپیش مبارک.

رامین

سلام من دانشجوی کار شناسی رشته کامپیوتر هستم استادمون بهمون پروژه داده که وقتی تو گوگل سرچ میکنی وبلاگ یا سایتتون جز 10 صفحه اول گوگل باشه دوست داشتم که شما وبلاگ منو لینک کنید تا شاید اعتبارم نزد گوگل کمی بالا بره ممنون میشم’ منو لینک کنید خبرم کنید منم شما را با هر نامی که دوست داشتید بلینکم منو با نام داش ماکو بلینکید